رطوبت سنج خاک

روش رطوبت سنجی خاک چطور است ؟ رطوبت سنج خاک چیست ؟ چگونه رطوبت خاک را بسنجیم و بگیریم ؟ روش انعکاس سنجی حوزه زمانی (TDR) چگونه است ؟ رطوبت سنج خاک ارزان قیمت ؟ نمایندگی رطوبت سنج خاک کجاست ؟ اندازه گيري مقدار رطوبت خاک در مطالعات خاک شناسي و آب شناختي بسيار حائز اهميت مي باشد. استفاده از فناوري زمان بازتاب امواج (TDR) براي اندازه گيري رطوبت خاک مطرح شده است. رطوبت خاک به عنوان يک محيط متخلخل را مي توان به وسيله دستگاه TDR با استفاده از پالس (طول موج) برگشتي در پروب نصب شده در آن محيط اندازه گيري نمود. از آنجائي که انعکاس موج برگشتي تحت تاثير محيط و نظام اندازه گيري مي باشند، به کارگيري روش ساده و کاربردي مي تواند کمک موثري در دستيابي به نتايج مورد نياز و کاهش هزينه ها را دربر داشته باشد. لذا استفاده از روشي که بتوان رطوبت خاک را در شرايط طبيعي و بدون دست خوردگي با سرعت و دقت بالا به دست آورد، بسيار با اهميت و کاربردي مي باشد. هدف از اين مطالعه مقايسه مدل هاي موجود در بافت هاي (رسي، لوم رسي، لوم، رس شني، رس سيلتي) و مقايسه اين مدل ها با مدل شبکه عصبي براي اندازه گيري مقدار رطوبت حجمي خاک مي باشد. در اين پژوهش از مدل شبکه عصبي براي ارتباط بين ضريب دي الکتريک - رطوبت حجمي (Ka-v) با استفاده از عامل هاي فيزيکي استفاده شد. عامل هاي چگالي مخصوص ظاهري و مقدار رس بيشترين تاثير را در شبکه داشتند و شبکه با اين دو عامل ورودي، کمترين مقدار RMSE را در بين توپولوژي هاي بررسي شده نشان داد. نتايج نشان داد که مدل شبکه عصبي بهتر از مدل هاي بيرچاک و همکاران، دلر، ماليکي و همکاران، والي، تاپ و همکاران با مقدار RMSE کمتر، مقدار رطوبت خاک را پيش بيني مي کند. در ميان مدل هاي بررسي شده معادله تاپ، نتايج ضعيف تري نسبت به ديگر مدل ها نشان داد. با استفاده از مدل شبکه عصبي بدون استفاده از واسنجي مخصوص براي هر خاک مي توان به نتايج قابل قبولي در اندازه گيري مقدار رطوبت خاک به دست آورد.
روش انعکاس سنجی حوزه زمانی (TDR) امروزه بعنوان ابزار ارزشمندی جهت اندازه گیری امروزه بعنوان ابزار ارزشمندی جهت اندازه گیری. Topp در سال ۱۹۸۰ توانست تا این روش را بطور جامعی بر روی بافت های مختلف خاک، با استفاده از دستگاه Tektronix 1502C cable tester و یک پراب دوشاخه ای که برای ارسال و دریافت امواج الکترومغناطیسی بکار می رفت، واسنجی کند. تکنولوژی انعکاس سنجی حوزه زمانی مقدار ضریب ثابت دی الکتریک نمونه خاک را که بیشتر تحتت اثیر رطوبت (εr=81) موجود در خاک است، اندازه گیری می کند. پس از حصول ثابت دی الکتریک خاک می توانیم رطوبت حجمی را از معادلات مربوطه با دقت بالایی بدست آوریم. در این مقاله اندازه گیری ثابت دی الکتریک نمونه خاک با استفاده از نرم افزار و سخت افزار DSO2100 بطور کامل تشریح شده است. نمودارهای واسنجی تعیین میزان رطوبت این روش و روش Topp بطور جامع مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج نشان می دهد که نمودار واسنجی حاصله از روش جدید با روش ارایه شده توسط Topp مطابقت داشته و نتایج حاصله از دقت بیشتری برخوادر است.

جستجو بر اساس قیمت
جستجو بر اساس برند : EXTECH/USA FLIR/USA UNI-T/CHINA POPULAR/TAIWAN
Copyrights. © 2018 by BTMCO                TEL:   021-33940961      051-31774
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز با هدف ارائه خدمات در زمینه فروش و بازرگانی تجهیزات اندازه گیری، ابزار دقیق، تست و کالیبراسیون فعالیت خود را از سال 1380 آغاز نموده و با همکاری متخصصان و پژوهشگران کارآزموده سعی در خدمت رسانی به جامعه علمی و صنعتی کشور نموده است.افزایش بهره‌وری و توانمندسازی نیروی انسانی و ارتقاء سطح کیفیت ارائه خدمات و محصولات، رویکرد اصلی این گروه بوده و تمامی تلاش مدیران و کارشناسان ما ، شناسایی و تامین نیازهای مشتریان و کسب رضایت آنان می‌باشد.ما معتقدیم که استفاده از نیروهای جوان فنی و علمی کشور و اتکا به توان کارشناسان داخلی در توسعه فناوری‌های نوین، تنها راه دستیابی به اهداف متعالی کشور می‌باشد. در این راه انجام ماموریت این گروه با رویکرد به‌روز نگهداری قابلیت‌ها و توانایی‌های محصولات ، ارائه خدمات حرفه‌ای به طرف‌های ذینفع، ارتقاء دانش فنی کارشناسان و تحقیق و پژوهش در حوزه صنعت از اصلی‌ترین راهبردهای گروه ما می‌باشد.
بازرگانی بین المللی تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق بهروز ارتباطات متناسب با نیاز واحدهای سازمان های پتروشیمی، واحد های ابزار دقیق ، فنی و مهندسی ، بهداشت و ایمنی کار ، حفاظت و بازرسی ، نظارت و کنترل و تحقیق و توسعه می باشد که تجهیزاتی مانند : انواع ترنسمیتر فشار(گیج ها، اختلاف فشار)،ترنسمیتر دما(ترموکوپل ، RTD )، ترنسمیتر سطح ( التراسونیک ،سوئیچ های سطح و راداری) ، ترسمیتر مایعات( کنداکتیویتی ، PH سنج، کدورت سنج ) ، فلومترها( توربینی ، فلو سوئیچ ها ، ورتکس مغناطیسی )، اکچویتورها(فلومتر،شیرهای اطمینان، نوری ،پوزیشنر) ،انواع سنسور ها(نوری ،خازنی،القایی ، حرکتی ، جابه جایی، دودی ، دما فشار) ، کالیبراتورها( کالیبراتور ولتاژ، کالیبراتور جریان ،کالیبراتور فشار ، کالیبراتور دما) آنالایزها (آنالایزه گازها ،پاور آنالایزر و هارموونیک آنالایزر و … را شامل می شود.